mapa obchodu
úvod
0
Doprava zdarma
Jak měřit velikost
Tabulky velikostí
Výhody nákupu
kategorie
značky
velikosti
pohlaví
    kategorie
    značky
    velikosti
    pohlaví
      Nejprodávanější
      akční zboží novinky doporučujeme
      Newsletter

      mapa
      Masarykovo náměstí 36/11, Kyjov 697 01
      +420 602 821 873
      info@boticky.com
      facebook
      Nacházíte se: Úvod / Aktuality / Jak správně vybrat dětské boty.
      zpět

      Jak správně vybrat dětské boty.

      05.08.
      2014
      Co bychom měli vědět před koupí dětské obuvi.
      Zdravý vývoj dětské nohy se odvíjí od správného celkového růstu dítěte a hlavně a především od správného obouvání. Boty musí pomáhat při stoji a chůzi, podporovat nožní klenbu a udržovat patu v kolmém postavení na podložku. S prvním postavením v postýlce a pak stykem s rovnými terény bytu začíná proces celoživotního vývoje nohy s možnými chybami a následky pro celý život. Dětské boty se musí vybírat odpovědně.

      Jak se pozná dobrá dětská obuv

      Tvar obuvi: dětská obuv musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům.
      Materiál svršku: vybírejte obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil); jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Nejdůležitější jejich vlastností je, že se přizpůsobují anatomickému tvaru nohy.

      POZOR: umělé materiály jsou na dětskou obuv nevhodné! Jsou neprodyšné, stále si zachovávají své původní rozměry a nepřizpůsobí se tvaru nohy. Uvnitř obuvi vzniká nepříznivé klima, které svědčí plísním a bakteriím.

      Stélka: dětské nohy se poměrně dost potí. Obuv musí být ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou ze savého materiálu (useň, textil, případně syntetický materiál se zvýšenou propustností pro vodní páry).
      Opatek: musí nohu dokonale fixovat, nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Opatek musí být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi)
      Střih svršku obuvi: dobrou fixaci nohy zajišťuje i vhodný střih svršku, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy obuvi.

      POZOR: doporučuje se do 4 až 5 let věku dítěte upřednostňovat kotníčkovou obuv (i na domácí obouvání); obuv tzv. mokasínového nebo lodičkového střihu, sportovní obuv, klasické bačkůrky nejsou pro dětskou nohu vhodné.
      Ohebnost obuvi: v místě, kde se noha při chůzi ohýbá (v oblasti prstních kloubů) musí být obuv co nejohebnější. Ohebnost ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obuv tužší.

      POZOR: tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou.
      Podpatek: musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte.
      Hmotnost obuvi: má být co nejnižší. V opačném případě se zvyšuje zátěž pohybového aparátu dítěte a roste jeho únava.

      Jak vybírat dětskou obuv

      Měření nohy: při každém nákupu obuvi přeměřte v prodejně nohy dítěte. Velikost nohou se měří ve stoje.
      Délka obuvi: obuv musí padnout jak do délky, tak do šířky. Obuv musí být vpředu před prsty o 7 až 10 mm delší než noha. Přibližně polovina tohoto volného prostoru, je označován jako nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

      Šířka obuvi: musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Příliš úzká obuv omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a prsty se poškozují tlakem na obuv.

      Zkoušení obuvi: vždy se musí zkoušet celý pár obuvi. Nechte dítě po prodejně projít a sledujte, zda obuv neklouže z pat. Velikost obuvi nikdy nezkoušejte tlakem na špičku, neboť děti reflexně pokrčují prsty. Vyhovující velikost obuvi vyzkoušíte tak, že bez problému zasunete prsty do paty; dítě stojí, prsty nohou má ve špičce a obuv je rozvázaná.

      Dobré rady pro zdravou nohu:
      Jakmile dítě začíná lézt, musí mít šněrovací kotníčkové botičky. Zabrání se tak možné změně osy patní kosti a vyvrácení chodidla.
      Kotníčková obuv se doporučuje do 4 až 5 let věku dítěte. Teprve tehdy, kdy je svalstvo dobře rozvinuto, je možno přejít na polobotky či sandály.

      Pro děti do cca 4 let věku není příliš vhodná obuv s komponenty pro podporu klenby. Děti mají v nožní klenbě tukový polštář, který chrání vyvíjející se klenbu před možným přetížením; tukový polštář mylně vyvolává dojem ploché nohy.
      Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní obuv se nehodí k celodennímu nošení.
      Prohlížejte pravidelně, jak dítě obuv opotřebovává. Poměrně snadno tak zjistíte první příznaky deformací.
      Věnujte pozornost hygieně nohou dítěte, včas a správně stříhejte nehty.
      Pravidelně kontrolujte, zda dítě z obuvi nevyrostlo. Novou obuv kupujte včas, neboť malá obuv nohy poškozuje.

      Označování obuvi

      název výrobce, dovozce, distributora (na obuvi nebo jejím obalu),
      velikost obuvi (na obuvi nebo jejím obalu); značení obvodovou skupinou (šířkou) je nepovinným údajem,
      symboly – piktogramy označující druhy materiálů použitých v hlavních částech obuvi (svršek, podšívka, stélka, podešev) a to buď na obou půlpárech či na jednom z nich.


      zpětnahorutisk