mapa obchodu
úvod
0
Doprava zdarma
Jak měřit velikost
Tabulky velikostí
Výhody nákupu
kategorie
značky
velikosti
pohlaví
    kategorie
    značky
    velikosti
    pohlaví
      Nejprodávanější
      akční zboží novinky doporučujeme
      Newsletter

      mapa
      Masarykovo náměstí 36/11, Kyjov 697 01
      +420 602 821 873
      info@boticky.com
      facebook
      Nacházíte se: Úvod / Aktuality / Třetině dětí boty zničí nohy!
      zpět

      Třetině dětí boty zničí nohy!

      16.12.
      2014
      Děti si ničí nohy špatnými boty. Odbornice radila, jak to změnit!
      Se zdravýma nohama se v Česku narodí devadesát devět procent dětí. V první třídě již má třetina dětí nohy poničené. A to kvůli nošení špatné obuvi. Nejčastější vady jsou ploché nohy, vbočené paty, otlaky a mozoly nebo různě deformované prsty u nohou.
      Velkou vinu na vzniku funkčních vad dětských nožiček nesou špatné boty - malé, úzké, těsné šněrování, měkký opatek, podpatek z měkkého materiálu, úzká nízká špice, ale také těsné ponožky. Problémem je, že ne všechny vady jsou hned vidět, a tak se mohou zdravotní potíže projevit třeba až za dvacet let.

      Dětská noha není jen zmenšenou variantou nohy dospělého člověka. Kosti v dětských chodidlech jsou měkčí, citlivěji reagují na tlaky a zátěž. Přibližně do 18 let věku noha roste. Během této doby se mění tvar chodidla, proporce i struktura.

      Ptali jste se odbornice MUDr. Marie Součkové :

      Rozhovor

      V prvních dvou letech života roste dětské chodidlo zhruba o půl čísla za dva měsíce. Kolem druhého a třetího roku o půl čísla za tři měsíce. Pak se růst zpomalí a do 13 či 15 let již roste jen o deset milimetrů za rok. Dětské boty je tedy třeba kontrolovat několikrát do roka. Tlačí-li dospělého boty či pokud mu nějakým způsobem nesednou, většinou to pozná. Ne tak všechny děti.

      Obnošené boty? Zapomeňte!
      Kde vidí odborníci příčinu těchto potíží? Nevěnují rodiče obuvi svých dětí dostatečnou pozornost, nebo je kvalitních a zdravotně prospěšných bot na trhu nedostatek? Pravdou je, že velká nabídka zdravotně nezávadné obuvi v České republice neexistuje. Důvodem je také často vyšší cena kvalitních bot, mnohé rodiny proto raději kupují levné a nevyhovující na tržištích.

      Rodiče by neměli dávat dětem obnošené boty někým jiným. Ani po sourozenci. Každá obuv se totiž přizpůsobí majiteli, a to včetně různých vad i držení chodidla. I když je velikost boty shodná, nenajdou se dva lidé, kteří by měli zcela stejný způsob chůze.

      Jak si vybrat obuv?
      * Neměly by být z tržiště, ty nevyhovují ani materiálem, ani ušitím
      * V dobré botě se noha nesmí viklat, velmi důležitá je pevná pata, zejména u dětí.
      * Je možné volit i z nabídky tzv. zdravotní obuvi, zvláště pokud už máte problémy.

      Co mohou způsobit špatné boty?
      * Pokud rodiče kupují dětem boty z tržiště, hrozí, že se jim špatně vyvine klenba nohy a zvyknou si na špatné postavení nohou.
      * Mezi problémy, které lze připsat špatným botám, patří bolesti zad a následně i hlavy.
      * Hrozí rozvoj ploché nohy.
      * Chůze ve špatných botách bolí, protože lidé našlapují kvůli zdeformované klenbě na polštářky mezi prsty.

      Začínejte naboso!

      Mnohé výzkumy potvrdily, že dítě dokáže nejlépe udržet rovnováhu, když je bosé," říká MUDr. Marie Součková a varuje před snahou rodičů obouvat dítě co nejlépe a co nejdříve."Do tří let věku se dětská noha vyvíjí, je tvarově plná díky tukovému polštáři a tvar nožky v tomto období nemá nic společného s plochou nohou. Dítko samotné si obuv nejčastěji vyzuje a běhá bosky. Ideální je, když dítě běhá bosky po nerovném terénu, v písku, po travičce a aktivně zapojuje nožní svalstvo," vysvětluje.

      Celé tělo totiž funguje jako jakýsi řetězec, a proto potíže vzniklé primárně v dolní části se mohou projevit ve zcela jiné oblasti. Stejně tak je tomu i v opačném směru. Vlivem nesprávné obuvi se objevují právě různé změny nohou už v útlém věku, dítě bývá unavené, mívá bolesti nohou, odmítá chodit, chce být nošeno, a podobně.

      Více než kdy jindy, je třeba myslet na prevenci a nejen na ni myslet, ale i každodenně o nohy pečovat. Nejen aplikovat zásady správného obutí, ale hlavně u dětí nastavit pravidla správného cvičení nožek.

      Jaké cviky můžete zkusit doma?
      Položte švihadlo na zem a nechte dítko bosýma nožičkama po něm chodit, a to tak, že bude klást patu a 2. prstec na švihadlo, trénuje se správné kladení chodidla a i rovnováha.
      Dalším jednoduchým cvikem je u dětí, které mají oslabené lýtkové svaly hlavně vnitřní skupinu, stoj se špičkami nohou u sebe a paty od sebe a vyzvat dítě, aby udělalo výpon - postavilo se na špičky. Ideální je nechat dítě běhat v přírodě bosky po kamíncích, travičce, v písku a podobně.

      Nenastydnou?
      Je vhodné, aby děti chodily bosy i třeba doma? Ne. "Už naše babičky říkávaly, že všechny nemoci začínají od nohou. Chronické prochlazení může vést k mnoha nemocem nejen pohybového aparátu, močových cest, ale i revmatismu a podobně," vysvětluje doktorka Součková.

      Vhodné jsou protiskluzné ponožky, které by měly nejen zabránit klouzání,pádům, ale i eliminovat chlad. Většinou jsou zhotoveny s materiálů zabezpečujících dokonalou termoregulaci, musí být dokonale padnoucí, nesmí být příliš těsné hlavně v oblasti lýtka, aby neomezovaly prokrvení nožiček.

      Jak poznat, že boty jsou opravdu nezávadné?
      Zdravotně nezávadná obuv je označena žirafou, ale přesto je dobré sledovat kvalitu materiálu,aby byl prodyšný, voděodolný, opatek s pevným vedením paty, vhodnou stélkou, ideální ohebnou podešví a prostorným přednožím s kulatou špicí.

      Rozhodně je nutné obuv kupovat s dítětem. Důležitý je takzvaný nadměrek to znamená obuv koupit o 10-15 mm větší, dětská nožka se v chůzi protahuje více než dospělá a také velmi rychle roste a prstíky musí mít dostatek
      prostoru.



      zpětnahorutisk